Prszed, w trakcie i po układaniu warunki klimatyczne w pomieszczeniu muszą odpowiadać następnym wymogom:
Przed rozpoczęciem układania umieścić laminowane pokrycia podłogowe, nie ujawniając opakowywań, na 48 godzin w pomieszczeniu, w którym te pokrycia będą układane.
Wszystkie powierzchnie powinny spełniać ogólne wymagania techniczne i nadawać się do układania z uwzględnieniem obowiązujących norm. Podczas przygotowania powierzchni do układania szczególną uwagę należy zwrócić na przestrzeganie następujących wymagań:
Oprócz podłóg bezspoinowych, podłogi z PCV, pokrycia z linoleum, z gumy lub drewna jeżeli spełniają one podane wyżej warunki jako również mogą służyć powierzchnia do układania.
Nie nadają się jako podłoże włókiennicze pokrycia podłogowe. Za częściowo nadające się podłoża są uważane ciepłe podłogi z ogrzewaniem elektrycznym.
Laminowane pokrycia podłogowe można układać na podłogi z ogrzewaniem wodnym. W tym wypadku należy wykorzystać instrukcję producenta podłóg z ogrzewaniem wodnym.
Ciepłe podłogi z ogrzewaniem elektrycznym w zasadzie nadają się do wykorzystania z podłogami laminowanymi, jeżeli elementy grzejne są wbudowane do podłogo bezspoinowej lub do warstwy betonowej i nie leżą na nim w postaci błonowej nagrzewnicу elektrycznej.
Uwaga! Temperatura powierzchni nie ma przekraczać +28°С.
Ciepłe podłogi na podstawie regulowanej błonowej nagrewnicy elektrycznej mogą się nadawać do wykorzystania z podłogami laminowanymi tylko w tym wypadku, jeżeli producent elementu grzejnego zapewnia maksymalnie możliwą temperaturę powierzchni nie wyżej +28°С. Standardowe ciepłe podłogi na podstawie nagrewnicy elektrycznej podczas ekstremalnych wahań temperatury generują temperaturę powierzchni znacznie przekraczającą +28°С, i dlatego nie są zdatne jako podłoże do układania. Standard podłogowego ogrzewania na podstawie filmu grzejniki elektryczne pod różnicę temperatur ekstremalnych produkują dużo temperatura powierzchni powyżej 28° C i dlatego są uważane za niezdolnymi jako podstawy do układania.
Należy obejrzeć deszczułki, znaleźć na nich wpust (А) i pióro (В).
Należy zacząć układanie pierwszego rzędu z dalszego lewego kąta pomieszczenia. Należy układać deszczułki w ten sposób, żeby obydwie ich strony z piórem (В) były zwrócone do ściany. Przed rozpoczęciem układania zamontować rozpórki aby zachować niezbędny odstęp od ściany.
Najpierw należy zamontować pierwszy rząd, łącząc deszczułki ze sobą z poprzecznej strony. W tym celu należy wprowadzić pod kątem pióro kolejnej deszczułki do wpustu już ułożonej i ostrożnie opuszczać układaną deszczułkę w dół dopóki ona nie leżała na podłodze, do zatrzaśnięcia wpustu z piórem.
Na ostatniej deszczułce pierwszego rzędu odmierzyć potrzebną długość i odpiłować element zgodnie ze znakowaniem. Zacznij układanie drugiego rzędu z pozostałej części ostatniej deszczułki pierwszego rzędu, jeżeli długość pozostałej części wynosi nie mniej niż 200 mm. Uwzględniając tę zasadę układanie każdego następnego rzędu należy zaczynać z pozostałości deszczułki poprzedniego.
Uwaga! Podczas układania styki czołowe deszczułek każdego rzędu następnego należy przesuwać co najmniej o 200 mm względem styków deszczułek poprzedniego rzędu. Układając pokrycia z fazowaniem i/ lub specjalnym rysunkiem (na przykład imitującym płytki) należy uważać aby przesunięcie było równomierne i odpowiadało fazowaniu i rysunkowi.
Montowanie drugiego i następnych rzędów zacznij z połączenia deszczułek rzędu pomiędzy sobą ze strony poprzecznej.
Po tym jak cały rząd zostanie ułożony, podnieś go i wstaw go pod kątem piórem do wpustu poprzedniego rzędu. Opuść układany rząd na podłogę do całkowitego zamknięcia zamku wzdłuż całej długości.
Aby maksymalnie precyzyjnie obciąć według szerokości deszczułki ostatniego rzędu:
Podczas układania w pomieszczeniach użyteczności publicznej oraz komercyjnych należy uwzględniać charakterystyczne dla takich pomieszczeń średnie poziomy wilgotności. W tych wypadkach jest przewidziane sklejanie elementów za pomocą specjalnego kleju. Klej jest nanoszony na górne pióro w ten sposób aby podczas układania elementów pozostałości kleju wypływały na zewnątrz we wszystkich spoinach łączących elementu. Nadmiar kleju należy usunąć z górnej części deszczułki natychmiast lub po wstępnym wyschnięciu.
Uwaga! Należy się upewnić czy po naniesieniu kleju pomiędzy deszczułkami nie pozostało szczelin.
Zaleca się skrócić ościeżnice drzwiowe o wysokość podłogi laminowanej i podkładu. Potem należy ułożyć pokrycie podłogowe w ten sposób, aby deszczułka wchodziła pod ościeżnicę drzwiową, zachowując przy tym szczelinę dylatacyjną (8-10 mm) pomiędzy pokryciem podłogowym a ścianą i/lub inną podłogą. Jeżeli układanie kończy się u takiej ościeżnicy drzwiowej na tym odcinku należy usunąć dłutem zatrzask na wystającej dolnej części wpustu już ułożonej deszczułki, aby nową deszczułkę można było położyć na nią na płasko, nie wprowadzając do wpustu pod kątem. Na tym odcinku deszczułki sklejają ze sobą za pomocą specjalnego kleju. Jeżeli ościeżnice drzwiowe nie można skrócić (na przykład metalowe ościeżnice drzwiowe) spoiny pomiędzy podłogą laminowaną i ścianą i/lub inną podłogą należy wypełnić masą elastyczną lub zakryć odpowiednim profilem dekoracyjnym.
* gwarancja rozciąga się na ścieranie powierzchni laminowanej
1) Klasa
2) Okres gwarancji do użytku domowego
3) Okres gwarancji do użytku komercyjnego